هفته ي پيش، بال منچستريونايتد، آنتونيو والنسيا، با تمديد قراردادش به مدت 3 سال به همه ي شايعات پيرامون رفتنش پايان داد. حركتي كه خيلي از هواداران باشگاه را هيجان زده نكرد. وقتي مويس اخراج شد، انتظار خانه تكاني عمده در تركيب مي رفت كه در ابتدا به معناي رهايي يافتن از شاخه هاي خشكيده ي تيم بود. اما بعد، انتظار بسياري اندكي وجود داشت كه آنتونيو والنسيا بخاطر 10 تا 12 ماه مصيبت بار اخير، زير نظر لوئيز فن خال بازي كند. در اين مقاله، به بهترين و بدترين دوران آنتونيو والنسيا در اولدترافورد مي پردازيم و نگاهي كوتاه مي كنيم به اينكه او چه چيزي را مي تواند تحت هدايت سرمربي جديد عرضه كند.

پايگاه هواداران منچستريونايتد در ايران –

#والنسیا  اولین خريد منچستريونايتد براي فصل 2010-2009 بود. و تعطيلاتش را براي شركت در معاينات پزشكي كوتاه كرد. او قراردادي 4 ساله به مبلغي كه اعلام نشد امضا كرد. شايعات مبني بر قيمت تقريبي 16 ميليون پوند قرار داشت. اگر بخواهيم صادق باشيم، او فصل اول را در باشگاه خيلي خوب سپري كرد. خستگي ناپذيري اش و موقعيت هايي كه از سمت راست ايجاد مي كرد، به وين روني كمك كرد تا در بهترين فرمش قرار بگيرد. او در زمستان و بهار چندين پاس گل براي روني ساخت. والنسيا سپس شش ماه را به خاطر شكستگي پا از دست داد، اما همگان را با بازگشت خوبي كه داشت سورپرايز كرد.

بهترين فصل او از نظر آماري مي بايست فصل  2011/12 باشد. فصلي كه منچستريونايتد قهرماني را با تفاضل گل به رقيب همشهري اش واگذار كرد. آنتونيو والنسيا سرانجام به بلوغ بازي رسيد و 13 پاس گلي كه در آن فصل داد قابل مقايسه است با بال پيشين سرخ ها، آندري كانچلسكي. آنتونيو در آن فصل 4 گل زد. برابر با تعداد گلي كه در دو فصل بعدي مجموعاً به ثمر رساند. جداي از شركت در جنگ هاي فيزيكي، او به شكلي عالي روي توپ مسلط به نظر مي رسيد. از مدافعين كناري حريف طوري عبور مي كرد كه انگار يك پورشه از يك ميني ون رد مي شد، و بيشتر اين عبورها منجر به خلق موقعيت مي شد. در آن فصل 25 درصد عبور موفق داشت، در مجموع 65 شانس ايجاد كرد كه 48 موردش در جريان بازي بود. در حاليكه فصل قبل او 24 شانس در جريان بازي ايجاد كرد، با دقت عبور خيلي ضعيف تر، يعني 17 درصد.

 Tony-V

آمار خلاقيت 2011/12 (سمت راست) – 2013/14 (سمت چپ)

به درستي، والنسيا به عنوان بازيكن فصل 2011/12 از سوي هواداران انتخاب شد و متعاقباً پيراهن شماره 7 را طلب كرد. او در فصل آخري كه فرگوسن تيم را به قهرماني رساند تنها يك گل زد و شش پاس گل داد. او لقب ” توني تغيير جهت ” را به دست آورده است. اما اين روزها هيچ چيز نشان نداده و خيلي متفاوت شده است. والنسيا در دوره ي مويس عادت داشت تا به شكل غيرمتقاعد كننده اي به دفاع نزديك شود و توپ را محكم به جلو براند. بي شباهت به خيلي از بازيكنان يونايتد، او پس از بازنشستگي سر الكس فرگوسن، افت ناگهاني نداشت، بلكه در فصل آخرِ فرگوسن بدتر بازي مي كرد.

والنسيا، ناني، اشلي يانگ و ويلفرد زاهايي كه خواسته نشده، نمادهايي براي كسالت يونايتد در كناره ها شده اند. با نگاهي واقع بينانه، يونايتد نمي توانست همه ي آن ها را در يك تابستان بفروشد، هرچند وقتي قرارداد يك بازيكن متوسط تمديد مي شود، نشان دهنده ي وضعيتي به دور از بلندپروازي و جاه طلبي است. حالا والنسيا كه سال بعد 30 ساله مي شود براي عدم نتيجه دهي و افتي كه داشته، پاداش بيش از اندازه دريافت كرده و قراردادش تمديد شده است. ديدن اينكه او چطور و كجا در سيستم 2-5-3 يا 3 -3-4 فن خال قرار مي گيرد جالب خواهد بود.

123 Comments
قدیم‌ترین
جدیدترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments