در این مقاله قصد داریم عملکرد خوان ماتا ستاره اسپانیایی شیاطین سرخ را در نیم فصل دوم رقابت های لیگ برتر فصل 2013/14 بررسی کنیم.

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران – شیاطین سرخ در مهلت نقل و انتقالات زمستانی فصل گذشته با شکستن رکورد نقل و انتقالات باشگاه خوان ماتا را از رقیب سرسخت خود یعنی چلسی به خدمت گرفتند.

علی رغم اینکه خوزه مورینیو در نیم فصل اول رقابت های لیگ در فصل گذشته خوان ماتا را عملا به بازیکنی نیمکت نشین تبدیل کرده بود, این ستاره ملی پوش اسپانیایی با انتقال به الدترافورد از استمفوردبریج توانست با قرار گرفتن در ترکیب ثابت شیاطین سرخ عملکرد درخشانی به نمایش بگذارد.

اگرچه خريد خوان ماتا در ژانويه نتوانست سرپوشي باشد بر نمايشهاي ضعيف يونايتد، اما قطعا هواداران اين تيم را به هيجان آورده است.جذب او با شكستن ركورد باشگاه و به ارزش 37.1 ميليون پوند، نتوانست در نهايت مانع اخراج ديويد مويس شود و افت قابل مشاهده در فرم ستاره اسپانيايي انتقاداتي را نيز متوجه او ساخت.
ماتا در دوران كوتاهش با يونايتد حضور موثري داشته است. بازيكني با قابليت هاي ماتا همواره انتظار چنين عملكردي از او در اولدترافورد وجود دارد، با توجه به سابقه درخشاني كه با چلسي در ليگ برتر از خود نشان داده است. عليرغم اينكه او بازيكن مورد علاقه ژوزه مورينيو نبود، اما قابل پيش بيني بود كه هواداران آبي ها از جدايي برنده بازيكن فصل باشگاه در دو سال گذشته ناراحت باشند.
در مدت اخير، برخي احساس مي كردند رايان گيگز براي عدم قراردادن او در تركيب اصلي در 2 بازي از 4 بازي آخر تصميم درستي گرفته است،اما ملي پوش اسپانيايي ارزش هايش را براي يونايتد به اثبات رسانده است. تنها وين روني(7.61) و پاتريس اورا(7.3) در بين بازيكنان با بيشتر از 5 بازي يونايتد در اين فصل نمرات بالاتري نسبت به ماتا(7.28) از سايت WhoScored كسب كرده اند و اين تأثير مثبتش را از زمان حضورش در منچستر از ژانويه نشان مي دهد.
اين در تضاد روشني با نمراتي است كه او در اين فصل(6.87) با چلسي و زير نظر مورينيو-كه او را به ميزان كمتري در ليگ استفاده مي كرد- قرار دارد. بازي دادن بيشتر به ماتا به سود منچستر يونايتد تمام شد، وي به طور قابل ملاحضه اي گلهاي بيشتري (6) به ثمر رساند و پاس گلهاي بيشتري ارسال كرد(4)، نسبت به آنچه در اين فصل با چلسي(0 گل و 2 پاس گل) انجام داد. علاوه بر اين، هيچ كدام از بازيكنان يونايتد از زمان اولين حضور ماتا(برد خانگي 2-0 برابر كارديف) تا پايان فصل، به اندازه او (2 بار) نتوانستند به عنوان بهترين بازيكن زمين دست پيدا كنند. ماتا به عنوان يكي از بهترين هافبك هاي تهاجمي دنيا شناخته مي شود و بهبود عملكرد او چندان شوك آور نيست.

به هرحال، بازگشت ضعيف او در نيمه ابتدايي فصل مي تواند در نتيجه وجود گزينه هاي تهاجمي بهتر چلسي در قياس با يونايتد باشد. آبي ها مي توانند از حضور امثال ادن هازارد، ويليان و اسكار به عنوان عناصر خطرناك در گلزني در خط هافبك خود استفاده كنند، كه بدون ترديد از استانداردهاي بالاتري نسبت به اشلي يانگ، ناني و آنتونيو والنسيا برخوردارند. اين بدين معني است كه ماتا احساس كرد كه نياز دارد تا مسئوليت بيشتري در حمله به عهده بگيرد، زيرا هم تيمي هاي جديدش در ارتقاي سطح بازيشان ناتوان بودند.
علاوه بر اين،مورينيو به عنوان يكي از بهترين مربيان فوتبال شناخته مي شود و توجه او به جزئيات دربردارنده مجموعه اي از راه كارها مي باشد، كه رساندن توپ به محوطه جريمه يكي از آنهاست،اما مورينيو عناصر كافي براي نيل به اين هدف را داشت.در حالي كه يونايتد براي غلبه بر تيم هايي كه به شدت دفاع مي كردند با مشكل مواجه بود و تيم تحت نظر مويس از برنامه اي واقعي براي اين كار بي بهره بود. همين موجب شد كه ماتا در نيم فصل دوم آمار بهتري داشته باشد و ميانگين تعداد شوتهاي او دوبرابر شود(از 0.9 به 1.8 رسيد.)
اگرچه هرموقع مورينيو احساس نياز مي كرد،ماتا را جزو سه نفر تهاجمي تيمش پشت سر تك مهاجم در سيستم 1-3-2-4 قرار مي داد، اما مرد پرتغالي از عناصر هجومي اش انتظار داشت كه براي كمك به خط دفاعي به عقب برگردند و حريف صاحب توپ را پرس كنند. اما از نظر مورينيو، ماتا در اين بخش از بازي چندان به سبك بازي تيم وي نمي خورد.
[highlight]در زير ويژگي هاي بازي ماتا را از نگاه كارشناسان سايت WhoScored مي بينيد:[/highlight]


مطابق تصوير فوق تنها بخش بازي ماتا كه از نظر آماري ضعيف است، شركت در كارهاي دفاعي مي باشد، در حالي كه اين هافبك نقاط قوتي مثل ” پاسهاي كليدي” ، ” پاسهاي در عمق” و “شوتهاي راه دور” خود را بهبود داده است. اين سه مورد، در كنار بقيه موارد، نشان مي دهد كه سازنده كوچك بازيكني عالي براي حضور به عنوان يار آزاد در يك سوم تهاجمي است تا اينكه انرژي اش را صرف برگشت به عقب و بازپس گيري توپ كند.
اگر ميورينيو صرفا بخش دفاعي بازي را در نظر نمي گرفت، ماتا قادر به انجام بازي كثيف(مترجم: خشونت و تكل زدن) بود. تعداد تكل در هر بازي او براي اين فصل(1.1) الزاما آمار ضعيفي براي كسي كه در پست او بازي مي كند نيست و ماتا اثبات كرده كه هر گاه از او خواسته شود مي تواند اين وظايف را هم انجام دهد.
تنها سانتي كازورلا(31) و لوئيس سوارز(29) در يك سوم تهاجمي بيشتر از خوان ماتا(24) مالكيت توپ را از آن خود كرده اند(در فصل پيش ليگ برتر). در حالي كه او اين كار را بدون محدود شدن بهتر انجام مي دهد، حقيقت اين است كه هر وقت لازم باشد ماتا مي تواند به دفاع تيم كمك كند.
با اين وجود، اينكه خوان ماتا آماج انتقادات قرار نگيرد تضمين شده نيست. عدم اطمينان در خارج از زمين مانع تأثير گذاري دروني او شد، اما باز هم او پس از انتقال به يونايتد عملكرد تحسين برانگيزي داشت.با در دست گرفتن سكان هدايت توسط مربي در حد و اندازه هاي فن خال،هواداران حق دارند كه مطمئن باشند بخشي از هزينه سنگين خريد ماتا با شروع فصل جديد در آگوست جبران خواهد شد.

65 Comments
قدیم‌ترین
جدیدترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments