با رفتن زوج رؤيايي خط دفاع يونايتد، نمانيا #ويديچ و ريو #فرديناند در اين تابستان، سرمربي جديد، لوئيز #فن_خال، براي جايگزيني آن ها دچار مشكل است. اما سوأل اينجاست كه آيا توماس #فرمالن كه اين روزها صحبت از انتقالش به اولدترافورد مي شود، هدف مناسبي براي پست دفاع مياني است يا خير؟ در اين پست به جواب اين سوال مي پردازيم.

پايگاه هواداران منچستريونايتد در ايران – براساس گفته هاي مت لاو از تلگراف، يونايتد با اين بازيكن به توافق رسيده است و تنها سد باقي مانده، مبلغ قرارداد في مابين دو باشگاه آرسنال و منچستريونايتد است كه به بعد از مسابقات جام جهاني موكول شده.

يك فرمالنِ كاملاً آماده و سرحال، ايده آل خواهد بود. او از نظر فني ماهر است و اين توانايي را دارد كه آغازكننده ي حمله از عمق دفاع و از نيمه ي زمين خودي باشد. اين موضوعي است كه براي فن خال جذابيت دارد، گرچه اين بازيكن در 12 ماه گذشته بسيار كم بازي كرده است.

با در نظر گرفتن اين مسئله، يونايتد با خريد فرمالن قمار بزرگي خواهد كرد.hi-res-15b05bb338048004413d37a2e275901a_crop_exact

اين بازيكن بلژيكي در بازي هاي ليگ در فصل گذشته، تنها 14 بار براي آرسنال به ميدان رفت و در مجموع 16 بازي در كل فصل. كه در 8 مورد به عنوان يار جانشين وارد زمين شد و به طور متوسط در هر بازي فقط يك درگيري موفق داشت.

با توجه به اين موارد، به سختي مي توان فرمالن را آن مدافعي كه مدنظر يونايتد است و در حال حاضر به آن احتياج دارد دانست.

بدترين قسمت اين سناريو اين است كه با بازي هاي پراكنده به خاطر آسيب ديدگي هايش، فرمالن به يونايتد مي آيد تا تنها از مصدوميت هاي بيشتر رنج ببرد. درحاليكه يونايتد به شدت نيازمندِ استمرار در فاز دفاعي اش است و فرمالن نمي تواند اين نياز را فراهم كند.

كريس #اسمالينگ، فيل #جونز و جاني #اوانز، همگي داستان هاي مصدوميت خودشان را دارند، بنابراين يونايتد با خريد فرمالن ريسك بزرگي خواهد كرد.

مصدوميت ها، بخشي از فوتبال هستند كه خواه ناخواه روي بازيكنان تأثير مي گذارند، اما فرمالن بنابر آماري كه در PhysioRoom.com  آمده، در 18 ماه گذشته 10 آسيب ديدگي مجزا از هم را تجربه كرده است.

vvvvvvvvvvvv

شروع و توقف هاي مكرر فرمالن در دوره ي اخيرش، گوياي اين مطلب است كه او هميشه درگيرِ تلاش براي رسيدن به آمادگي خواهد بود.

با اين توصيفات، اين مدافع 28 ساله دردي از مشكلات دفاعي يونايتد دوا نخواهد كرد.

از زماني كه او در سال 2009 از آژاكس به توپچي ها پيوسته، از 190 بازي آرسنال در ليگ برتر، تنها در 110 ديدار حضور داشته است. يعني 58 درصد. 80 بازي اي كه حاضر نبوده به اين معني است كه او در 5 فصل حضورش در ليگ برتر، 2 فصل را به طور كامل از دست داده است.

در همان زمان، هرچند فرديناند در 55 درصد مسابقات يونايتد بازي كرده و ويديچ در 57 درصد. اما تفاوت آشكار در اين است كه ريو و ويدا بالاي 30 سال سن دارند، درحاليكه مشكلات مصدوميت فرمالن در ميانه ي دهه ي دوم زندگي اش شروع شده است.

در اين زمينه، فرمالن بازيكني است كه نسبت به ويديچ و فرديناند بيشتر مستعد مصدوميت است.

بر اين اساس، اين انتقالي نيست كه به يونايتد و طرفدارانش حسِ خوبِ خريدِ يك بازيكن مؤثر را بدهد. مبلغ اين انتقال گزاف نخواهد بود، اما عاقلانه تر آن است كه با صرف يك مقدار پول بيشتر، روي مدافعي قابل اطمينان و با استمرار سرمايه گذاري شود.

چلسي در حال حاضر جان تري را دارد و سيتي ونسان كمپاني را. بازيكناني كه مي توانند تيمشان را رهبري كنند و تأثيرگذار باشند. حال كه يونايتد تجربه و كارداني ويديچ و فرديناند را از دست داده است، بايد به دنبال جذب يك مدافع محوري باشد.hi-res-0b6d4370a6af64404ac0d6f8b48afb13_crop_exact

همه چيز به اين جمله منتهي مي شود كه فرمالن چنين فردي نيست.

او نمي تواند به عنوان جايگزيني براي دو مدافع بزرگ ليگ برتر در تمامي ادوار، يعني ويديچ و فرديناند ديده شود.

درعين حال، فن خال مي بايست مطمئن شود كه فرمالن مي تواند فرم خوبي را كه در اوايل حضورش در آرسنال داشت دوباره به دست آورد. در آن صورت فن خال يك مدافع مركزي جاه طلب و گلزن خواهد داشت كه براي سيستم 3-3-4 عالي خواهد بود. سيستمي كه در آن يك مدافع توپ را به ميانه ي زمين مي رساند تا آغاز گر هجوم  تيم باشد. در مورد توانايي او در حمل توپ و انجام اين كار، ترديدي وجود ندارد.

فرمالن همچنين قادر خواهد بود تا در صورت انتخاب سيستم 2-3-5 توسط فن خال كه با هلند در جام جهاني خوب نشان داده، كارايي لازم را داشته باشد.

توانايي هاي فني فرمالن بدين معني است كه او به آساني مي تواند بين سيستم ها تغيير و تطبيق پيدا كند، يا حتي به سمت چپ برود، و اين انطباق پذيري يقيناً  مورد دلخواه فن خال است.

جذب او به عنوان بازيكن آزاد عالي خواهد بود، اما پرداختن مبلغي در حدود 100000 پوند در هفته براي او، هدر دادن سرمايه ي باشگاه است.

آيا فرمالن با عملكردش در فصل گذشته چنين دستمزدي را به دست آورده است؟ آيا بهتر نيست يونايتد به جاي خرج كردن براي فرمالن، روي بازيكني جوان تر و بهتر در خط دفاع سرمايه گذاري كند؟

اين ها سوألاتي است كه هواداران منچستريونايتد در صورت جدي شدن اين انتقال خواهند پرسيد. پرسش هايي كه در صورت قطعي شدن و اثبات اشتباه در مورد آن، بارها تكرار خواهد شد.

ريسك كردن در فوتبال يك نياز است، مثل تغيير تاكتيك در بازي يا جذب بازيكن ناشناخته كه در راه موفقيت قدم برمي دارد، مثل ويديچ و پاتريس #اورا. اما در مورد فرمالن مثل اين است كه با وجود آگاهي و شناخت كافي، خودمان را گول بزنيم. حتي با وجود ركورد فن خال در مورد بهترين بهره گيري از بازيكناني كه دليل كافي براي جذبشان وجود نداشته است، خريد بازيكني كه مستعد مصدوميت است و انتخاب اول آرسنال در فصل گذشته نبوده، توجيه پذير نيست.

174 Comments
قدیم‌ترین
جدیدترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments