در ادامه ي بخش اول كه مربوط به بازيكنان انگليسي منچستريونايتد حاضر در ادوار مختلف جام جهاني بود، در اين بخش به بازيكنان غير انگليسي تيم مي پردازيم.

پايگاه هواداران منچستريونايتد در ايران – 10 بازيكن يونايتدي غير انگليسي كشورهايشان را در برزيل 2014 همراهي خواهند كرد. در ادامه به 34 بازيكن غير انگليسي كه تاكنون در جام هاي جهاني حضور يافته اند، نگاهي انداخته اند…

1958( سوئد): گرِگ، وبستر

4 ماه پس از سانحه مونيخ، هري گرِگ پس از اينكه ايرلند شمالي را تا رسيدن به يك چهارم نهايي كمك كرد، به عنوان بهترين دروازه بان جام جهاني انتخاب شد.
كولين وبستر، مهاجم ولز- كه هدايتش را مرد شماره دو يونايتد جيمي مورفي بر عهده داشت- نيز تا 8 تيم پاياني بالا آمد، اما در آنجا توسط قهرمان نهايي جام( برزيل)، شكست خوردند، در حالي كه وبستر لحظاتي پس از حضور در زمين موقعيتي عالي را از دست داد.

1

1974(آلمان غربي): بوچان، هولتون، مورگان

سه يونايتدي در تركيب اسكاتلندي قرار داشتند كه با اختلافي اندك از صعود به مرحله بالاتر بازماندند، عليرغم اينكه هيچ كدام از 3 ديدارشان را نباختند و يك تساوي خيره كننده برابر مدافع عنوان قهرماني(برزيل) كسب كردند. جيم هولتون در هر سه ديدار حاضر بود، در حالي كه مارتين بوچان و ويلي مورگان دو بازي انجام دادند.

1978(آرژانتين): بوچان، جوردن، ماكاري، مك كويين

هر 4 نفر در تركيب تيم اسكاتلند بودند. بوچان بازهم در اين مسابقات حاضر بود و اين بار نيز همراه كشورش فقط با يك گل كمتر در تفاضل گل از صعود به دور بعدي بازماندند. جو جوردن نخستين گلش در جام جهاني را در شكست 3-1 برابر پرو به ثمر رساند، لو ماكاري هم در 2 ديدار به ميدان رفت، اما گوردن مك كويين به دليل مصدوميت فرصت حضور در مسابقات را از دست داد.
مترجم: در اين دوره اسكاتلند با تساوي 1-1 برابر ايران درآخرين بازي مرحله گروهي از صعود به دور دوم بازماند.
2

1982(اسپانيا): وايت سايد

نورمن وايت سايد ركورد پله براي جوانترين بازيكن حاضر در جام جهاني را در تساوي 0-0 كشورش(ايرلند شمالي) برابر يوگوسلاوي شكست. اين مهاجم جوان به تيمش براي صعود به مرحله دوم گروهي كمك كرد و در اين راه برد معروف 1-0 برابر اسپانيا را كسب كردند. اما در نهايت اميدهايشان براي صعود به نيمه نهايي با شكست 4-1 برابر فرانسه از بين رفت.
58zax3o26fi7ffy2jpld

1986(مكزيك): آلبيستون، استراچان، اولسن، سيوبائك، وايت سايد

يسپر اولسن در راه صعود دانمارك به يك هشتم 3 گل به ثمر رساند و هم باشگاهي اش جان سيوبائك هم 2 بازي انجام داد. در بازي آغازين دانماركي ها، اسكاتلند را بردند، كه براي آنها(اسكاتلند)گوردن استراچان به ميدان رفت اما آرتور آلبيستون روي نيمكت باقي ماند، تا درنهايت صدرنشين شوند و اسكاتلند به مربيگري الكس فرگوسن در انتهاي گروه قرار گيرد.
وايت سايد هم در تساوي 1-1 برابر الجزاير گلزني كرد، اما ايرلند شمالي 2 بازي ديگرش را به اسپانيا و برزيل واگذار كرد.

3

1990(ايتاليا): ليتون

جيم ليتون پيش از اينكه در ايتاليا به عنوان يك يونايتدي حاضر شود، در 2 جام جهاني همراه اسكاتلند حضور يافته بود. اسكاتلند با 2 باخت از 3 بازي نتوانست به مراحل بالاتر راه يابد.

4

1994(ايالات متحده امريكا): اروين، كين

روي كين پس از اينكه تيمش را در صعود به دور حذفي كمك كرد، به عنوان بهترين بازيكن ايرلند جنوبي انتخاب شد، به ويژه به خاطر بازي خوبش در برد 1-0 برابر نائب قهرمان جام(ايتاليا)، كه در اين ديدار دنيس اروين هم حضور داشت. اما كين پس از حذف اين تيم به دست هلند در دور يك هشتم نهايي اظهار داشت كه آنها “چيزي براي جشن گرفتن ندارند”.

5

1998(فرانسه): برگ، جانسن، سولسشير، اشمايكل

حضور يونايتدي ها در 1998 رنگ و بوي اسكانديناوي داشت، زيرا نروژي كه در يك هشتم نهايي به دست ايتاليا حذف شد، هنينگ برگ، روني جانسن و اوله گونار سولسشير را در اختيار داشت و از طرفي دانمارك به رهبري پيتر اشمايكل تا يك چهارم نهايي پيش رفت و در آنجا 3-2 به برزيل باخت.

6

2002(ژاپن/كره جنوبي): بارتز، سيلوستره، فورلان، فورچون، ورون

فابين بارتز دروازه بان فرانسه مدافع عنوان قهرماني بود كه در همان دور نخست حذف شد، در حالي كه به ميكائيل سيلوستره اصلا بازي نرسيد. آبي ها با اروگوئه ديه گو فورلان 0-0 مساوي كردندف اما هر دو كشور از صعود به دور بعد بازماندند.گرچه، فورلان در تساوي 3-3 برابر سنگال گلزني هم كرد.
كوينتون فورچون با ضربه پنالتي برابر پاراگوئه نام خود را در بين گلزنان ثبت كرد، اما آفريقاي جنوبي هم در دور گروهي كنار رفت.
آرژانتين هم با خوان سباستين ورون نتيجه بهتري نگرفت و در گروه اف پايين تر از انگلستان در جاي سوم قرار گرفت.

SENEGAL'S DIOP SCORES AGAINST FRANCE IN WORLD CUP FINALS IN SEOUL.

2006(المان): هاينزه، هاوارد، رونالدو، پارك، ساها، سيلوستره، فن در سار، فن نيستلروي، ويديچ

جام جهاني 2006 ركورد حضور بازيكنان غير انگليسي يونايتد را با نه بازيكن شكست، اگرچه نمانيا ويديچ نخست به دليل محروميت و سپس مصدوميت زانو نتوانست براي صربستان و مونته نگرو به ميدان رود.
سيلوستره و لوييز ساها به همراه فرانسه تمامي راه تا رسيدن به فينال را پيمودند، اگرچه هيچكدام در شكست در ضربات پنالتي برابر ايتاليا به ميدان نرفتند.
گابريل هاينزه كه بيشتر فصل 06-2005 را به دليل مصدوميت از دست داده بود، در تمامي بازيهاي آرژانتين تا حذف اين تيم در مرحله يك هشتم نهايي حاضر بود.
كريستيانو رونالدو در تركيب پرتغال در وقت معمول برابر ايران و در ضربات پنالتي برابر انگليس گلزني كرد و تيمش تا نيمه نهايي پيش رفت، در اين راه هلند را هم به همراه ادوين فن در سار شكست دادند. در آن زمان رود فن نيستلروي به دلايل نامشخص نيمكت نشين شده بود، در حالي كه پيش از آن مقابل ساحل عاج گلزني كرده بود.
گلزني و انتخاب به عنوان بهترين بازيكن زمين توسط پارك جي سونگ برابر فرانسه هم براي صعود كره جنوبي از دور گروهي كافي نبود.
تيم هاوارد نيز كه همراه ايالات متحده در همان دور گروهي حذف شد، يك نيمكت نشين بود.

Portuguese forward Cristiano Ronaldo (C)

2010(آفريقاي جنوبي): اورا، پارك، ويديچ

پاتريس اورا در نخستين جام جهاني اش همه تيترهاي اصلي را از آن خود كرد، پس از اينكه شورش بازيكنان عليه كادر مربيگري فرانسه را رهبري كرد. او در آخرين بازي مرحله گروهي بازوبند كاپيتاني را هم از دست داد، در بازي اي كه با شكست برابر آفريقاي جنوبي ميزبان از دور رقابتها حذف شدند.

ويديچ اين بار شانس حضور در مسابقات را پيدا كرد، اما صربستان در گروهش آخر شد.
پارك جي سونگ هم در سومين جام جهاني پياپي موفق به گلزني شد(در برابر يونان)، و كره جنوبي را در راه صعود به يك هشتم نهايي كاپيتاني كرد، جايي كه توسط اروگوئه حذف شدند.

spt_ai_southkorea_greece_01.jpg

72 Comments
قدیم‌ترین
جدیدترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments