در يونايتد، مدافعين كناري مي بايست بتوانند دفاع كنند، اما توانايي آن ها در حمله مشخصه اي است كه شايد به همان ميزان مورد نياز باشد. با توجه به مهارت، عناويني كه فتح شده، تأثيرگذاري، استمرار بازي و محبوبيت عمومي ميان هواداران، چه كساني بهترين مدافعين چپ تاريخ يونايتد هستند، و جايگاه اورا در اين بين كجاست؟

پايگاه هواداران منچستريونايتد در ايران – در اين بررسي به 4 نفر به انتخاب بليچ ريپورتز مي پردازيم كه از آخر به اول بيان مي شود :

4- پاتريس اورا

hi-res-41586b3d6d594a1e7fafc9682a3d3b0d_crop_north

بعد از شروعي فاجعه بار در دربي منچستر، كه منجر به تعويضش در بين دو نيمه شد، #اورا به سرعت در بين هواداران يونايتد محبوب شد.

در ابتداي ملحق شدنش به يونايتد، طبق گزارشات، اورا از گري #نويل خواست كه به او نزديك ترين كليسا را نشان دهد. نويل به او گفت اما دليلش را هم پرسيد. اورا لبخند زد و گفت كه مي بايست از خدا به خاطر اينكه اجازه داده به بزرگ ترين باشگاه دنيا بپيوندد تشكر كند.

چيزي كه اورا را خيلي محبوب كرد احساس خالصش براي قدرداني و درك باشگاه بود. او علاقه ي شديدي براي شناخت يونايتد و درك هويت آن داشت.

مت لاوتن از ديلي ميل مصاحبه اي با اورا انجام داده و اين بازيكن تشريح كرده است كه او روزهاي ابتدايي را در باشگاه چگونه سپري كرده است.

“من دي وي دي هايي جمع كردم، راجع به فاجعه ي مونيخ و پسران #بازبي، بابي #چارلتون، جرج #بست و دنيس #لاو و راجع به #كانتونا. تمام داستان باشگاه. شما اين افراد را پيرامون باشگاه مي بينيد و من مي خواستم بدانم كه چه كساني بودند. چه كاري براي باشگاه انجام دادند و چرا مورد احترام هستند. چون وقتي شما براي سر بابي چارلتون دست تكان مي دهيد مي توانيد اسطوره را حس كنيد. همه ي بازيكنان جوان اينجا بايد تاريخچه ي باشگاه را بدانند. بعد از اينكه آن دي وي دي ها را تماشا كردم به اين نتيجه رسيدم كه بايد به اين پيراهن احترام بگذارم. من بايد به اين تاريخ احترام بگذارم. هروقت كه بازي مي كنم اين موضوعات را در سر دارم. براي منچستريونايتد بازي كردن چه امتياز ويژه اي است. وقتي اين پيراهن را بر تن مي كني درواقع تاريخ را بر تن مي كني و خدا را شكر مي كنم كه براي اين باشگاه بازي مي كنم.”

با اين احساسات نسبت به باشگاه، او يقيناً در ميان هواداران اعتبار كسب كرده است. نبايد از اين موضوع چشم پوشي كرد كه براي يك مقطع، اورا بهترين دفاع چپ ليگ برتر (اگر نگوييم اروپا) بوده است. وقتي مي بينيد كه او اشلي كول را در اوج براي رقابت مي ديد، دستاوردش تأثيرگذار است.

اورا در تيم منتخب فصل 2007،2009 و 2010 ليگ برتر و تيم منتخب اروپا و جهان در سال 2009 قرار گرفت.

تاكنون، او يكي از بازيكنان يونايتد بوده كه بيشترين تعداد بازي را در طول فصل داشته است. او در 7 فصل گذشته به طور ميانگين 47 بازي را در هر فصل انجام داده است.

در حاليكه اخيراً اورا گلزني را هم به بازي اش اضافه كرده ، با هفت گل در دو فصل گذشته، فرم او در ساليان اخير او را در بين بهترين مدافعين چپ تاريخ يونايتد قرار داده است.

[divider]

3- توني دان

A52485A8E02F4942A32F19B9C50BB98E

توني #دان وقتي هنوز يك نوجوان بود از تيم بومي اش در ايرلند به منچستريونايتد پيوست. او 13 سال را در باشگاه گذراند و تنها 6 بازيكن بيشتر از او براي يونايتد بازي كرده اند.

سه سال بعد از حضورش در منچستر، پس از اينكه سر مت بازبي تيم را در پيروزي 3 بر يك برابر لسترسيتي هدايت كرد، دان به همراه يونايتد فاتح جام حذفي شد. بازبي در اين بازي شي #برنان را در تركيب اوليه جايگزين كرد، در حالي كه اين بازيكن تنها 21 سال داشت.

دو سال بعد او قهرمان ليگ شد، يعني براي اولين بار پس از حادثه ي هوايي مونيخ، و دوباره در دو فصل بعد هم اين عنوان را تكرار كرد.

نقطه ي پررنگ حضور دان فينال كاپ اروپا در سال 1968 بود، وقتي كه او در برابر خوزه تورس، بازيكني كه سه فينال را به همراه بنفيكا تجربه كرده بود، قرار گرفت و مانع از نفوذهاي او شد.

دان در 32 سالگي يونايتد را ترك كرد و به بولتون پيوست، پيش از اينكه به آمريكا برود و دوران بازي اش را به اتمام برساند. او بخشي از تيم بازبي بود كه از شعله هاي آتش مونيخ برخاست، و به همراه يونايتد براي اولين بار فاتح ليگ اروپا و چند عنوان داخلي شد.

صحبت فقط درباره ي افتخاراتي كه او كسب كرده نيست، گرچه، طول مدت زماني كه او در يونايتد بوده و مورد احترام بودن بيش از يك دهه، او را در ميان اسطوره هاي باشگاه قرار داده است.

[divider]

2- راجر بيرن

Byrne_Roger

راجر #بيرن در منچستر متولد شد و وقتي نوجوان بود از تيم محلي اش در گورتون ( رايدر براو بويز) به تيم جوانان پيوست.

بيرن بخشي از تيم بازبي در اولين فتح ليگش بود. بعد از 3 سال بازي مستمر در تيم اصلي، بيرن در حاليكه تنها 24 سال داشت كاپيتان تيم شد. او سپس تيم را به سوي كسب قهرماني در سال هاي 1956 و 1957 رهبري كرد.

با رسيدن به نيمه تهايي كاپ اروپا در 1957، بيرن احتمالاً بايد كاپيتان يونايتد براي كسب افتخار در اروپاي فصل بعد مي بود. هرچند كه فاجعه ي مونيخ اين فرصت را از او و 7 بازيكن ديگر شياطين سرخ براي هميشه گرفت.

او چهره ي يك پدر را براي تيمي داشت كه ميانگين سني اش 22 سال بود. بيرن وقتي از دنيا رفت 28 سال داشت، اما هنوز هم مي توانست سال ها براي يونايتد بازي كند.

رتبه بندي بيرن كار دشواري است، گرچه، اگر آن فاجعه نوار زندگي او را قطع نمي كرد، بيرن مي توانست بيش از اين ها دوراني تماشايي و درخشان در يونايتد داشته باشد. پسران بازبي يكي از بهترين تيم هاي تاريخ فوتبال بودند و بيرن كاپيتان چنين تيمي بود، اين موضوع خود گوياي اين است كه بيرن چه بازيكني بوده است.

گرچه، براي طرفداراني كه بازي هاي او را ديده اند، او يادآور بهترين مدافع چپي است كه پيراهن يونايتد را بر تن كرده است.

[divider]

1- دنيس اروين

hi-res-8bdaad0ef375957bca8c04daaeec6461_crop_north

دنيس #اروين وقتي 24 ساله بود از اولدهام اتلتيك به يونايتد ملحق شد. در 5 فصل ابتدايي حضورش در تيم، او ميانگين ركورد باورنكردني 53 بازي در هر فصل را ثبت كرد، درحاليكه يونايتد براي هر عنواني در هر فصل مي جنگيد.

اروين يك مدافع مستحكم بود و يك حمايت كننده ي عالي در مواقع حمله براي امثال لي #شارپ و رايان #گيگز در جناح چپ.

هرچند، اين تمام مهارت هاي او نبود. اروين به خوبي مي توانست ضربه ي آزاد و پنالتي بزند. چنان كه ديلي ميل او را در ليست بهترين پنالتي زن هاي تاريخ قرار داده است. او 8 گل از 10 گلش براي يونايتد را بدين صورت به ثمر رسانده كه به معني آن است كه در اين مورد تنها اريك كانتونا، روود فن #نيستلروي و كريستيانو #رونالدو در ليگ برتر از او بهتر عمل كرده اند.

در 12 سال حضور در منچستريونايتد، اروين 7 بار ليگ برتر، 3 بار جام حذفي، يكبار ليگ كاپ و يكبار ليگ قهرمانان اروپا را فتح كرد. به اين موارد يك سوپركاپ اروپا و يك جام بين قاره اي را هم بايد اضافه كرد.

15 جام در 12 سال ركورد بسيار تأثيرگذاري است. به ويژه وقتي بدانيم كه در تمام فينال ها به جز يكي حضور داشته است. اروين تنها فينال جام حذفي 1999 را از دست داد، آن هم به خاطر كارت زرد دوم بي موردي كه ديويد الري براي ضربه به توپ در بازي برابر ليورپول به او نشان داد، در صورتيكه به نظر مي رسيد كه او سوت داور را نشنيده بود.

اروين در 36 سالگي يونايتد را ترك كرد، اما بعد از بازنشتگي در سال 2004 به عنوان كارشناس در تلويزيون يونايتد مشغول به كار شد. او به فعاليت براي باشگاه ادامه مي دهد، به تورهاي پيش فصل مي رود و وقتي در رسانه ها در مورد يونايتد صحبت مي كند مثل يك هوادار حرف مي زند.

وقتي سال گذشته در مورد بهترين مدافع چپ يونايتد از او سوال شد، اروين از ذكر نام خودش امتناع كرد. او گفت :

” توني دان يك دفاع رويايي در دهه ي 60 ميلادي بود. پاتريس اورا در 7 يا 8 سالي كه آمده خيلي خوب بوده است. من خوش شانس بودم كه 12 سال اينجا بودم، زماني كه باشگاه خيلي موفق بود. من در يك تيم عالي بازي كردم پس يادآوري اش خوشايند است.”

اروين به عنوان يك بازيكن همه ي اين ها را داشت، و كيفيتي را كه از يك مدافع چپ انتظار مي رود ارائه داد، اما او اشتياق داشته تا پس از روزهاي بازي اش ارتباطش را با باشگاه حفظ كند. او همه چيز را با يونايتد برده است و امثال لوك #شاو براي برابري كردن با او مي بايست سال ها تلاش كنند و شايد هيچ دفاع چپي نتواند در منچستريونايتد به اندازه ي او افتخار كسب كند و بدرخشد.

119 Comments
قدیم‌ترین
جدیدترین محبوب‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments