در ادامه ی سری بازیکنان اسطوره ی سرخ ها، به مردی می پردازیم که هنوز در صدر لیست گلزنان تاریخ باشگاه قرار دارد : بابی چارلتون 

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران – با نگاهی به کارنامه ی او، سر بابی چارلتون به هر افتخار ارزشمندی در طول دوران بازیگری اش رسیده. افتخاراتی که پس از او هیچ بازیکن انگلیسی دیگر موفق به تکرارش نشده است.

عناوین قهرمانی در لیگ، جام حذفی، جام جهانی و قهرمانی اروپا از افتخارات اوست. که می بایست جایزه ی بهترین بازیکن اروپایی سال را به آن اضافه کرد.

33ff1

چارلتون فقط عضوی از یونایتد و تیم انگلیس نبود که در باشگاه و تیم ملی کشورش به اوج رسید، بلکه یک عنصر اساسی و حیاتی بود.

او فاتح جام برای انگلیس در 1966 و دو سال بعد برای یونایتد بود.

دو گلی که در نیمه نهایی برابر پرتغال به ثمر رساند شاگردان سر الف رمزی را رهسپار فینال جام جهانی کرد.

3177

دو گل دیگرش در ومبلی سال 1968 خیال سر مت #بازبی را برای شکست بنفیکا و رسیدن به قهرمانی اروپا آسوده کرد.

Capture-946406

Benfica68

دوران چارلتون چیزی فراتر از آمارها بود، اما برای بررسی عملکرد او نادیده گرفتن این مسائل غیر ممکن است.

فیلم هایی که از بازی های او موجود است تنها بخشی از داستان هستند.

این فیلم ها قدرت ضربه به توپی را که او در زمین بازی داشت و توپ های سنگین قدیمی را که با آن سرعت روانه ی دروازه ی حریف می کرد نشان می دهند.

او یک تمام کننده ی قهار بود. یک گلزن با گل های تعیین کننده، اما این تعداد گل های او بود که برای نسل های بعد از او در یونایتد و انگلیس یک هدف برای دستیابی شد.

رکورد 249 گل چارلتون برای یونایتد هنوز پابرجاست، همچنان که 49 گلش برای تیم ملی انگلیس هم بدین گونه است.

بزرگان باشگاه و کشور مثل جرج #بست، دنیس #لاو، گری #لینه-کر، جیمی #گریوز، مایکل #اوون و آلن #شیرر از این نظر همواره در سایه ی او قرار داشته اند.

با اینکه او آخرین بازی اش برای یونایتد را در سال 1973 انجام داد و سه سال پیش تر، از بازی های ملی خداحافظی کرده بود، این رکوردها همچنان پابرجا مانده اند.

وین #رونی در موقعیتی است که می تواند این رکورد را از چارلتون برباید. فاصله ی این دو، 33 گل باشگاهی و 9 گل ملی است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که دستاورد برجسته ی چارلتون دست یافتنی شود.

072813-Bobby-Charlton-PI_2013072810444821_660_320

در عرصه ی ملی لینه کر تنها یک گل از چارلتون عقب تر ماند و رونی در کنار اوون در مجموع 40 گل ملی دارد.

رایان #گیگز سرانجام توانست رکورد 758 بازی چارلتون برای یونایتد را بشکند. مرد ولزی با 963 باری که برای شیاطین سرخ به میدان رفت، معیار جدیدی در این زمینه تعریف کرد که شاید هیچ گاه بازیکنی نتواند به آن دست یابد. شاید رکوردهای چارلتون یکی پس از دیگری توسط دیگر بازیکنان جابجا شود، اما مسلماً اعتبار و تأثیر او همیشه باقی خواهد ماند.

او یکی از نجات یافتگان فاجعه ی مونیخ و یکی از مبارزان برای بازسازی باشگاهی بود که 10 سال بعد در قله ی اروپا ایستاد.

بیشتر از سه دهه برای یونایتد طول کشید تا دوباره در چنین جایگاهی قرار بگیرد.

در سال 1966 او بخشی از تنها افتخار جهانی تیم انگلیس بود، و با وجود گل های لینه کر، شیرر و رونی ، او ستاره ی یک فتح در جام جهانی است که هیچ کدام از سه شیرها نتوانسته اند با او برابری کنند.

چارلتون مردی برای هر موقعیتی چه بزرگ و چه کوچک بود.

اسطوره ی 77 ساله گل های بااهمیت تاریخی به ثمر رساند، و خودش، باشگاهش و کشورش را به درجاتی رساند که پس از او به ندرت اتفاق افتاد.

Charlton_2772620

[divider]

بزرگان یونایتد : جرج بست

بزرگان یونایتد : اریک کانتونا

Comments are closed.