فیلان عزیز پنجاهمین سالگرد تولدت مبارک!

اول از همه بگم که پست پیش بینی بازی با نیوکاسل توی کپیتال کاپ رو توی وبلاگ قبلی گذاشتم. امروز مایک فیلان، دستیار اول این چند سال اخیر سرالکس فرگوسن ۵۰ ساله میشه! مایک فیلان عزیز تولدت مبارک. به همین مناسبت کمی مطلب تکمیلی از این ور و اونور دربارۀ این مرد ساکت و آرام و دوست داشتنی جمع کردم:

سایت باشگاه: مایک فیلان که از سال ۲۰۰۱ مربی اول تیم first coach بود، در سوم سپتامبر ۲۰۰۸ به سِمت کمک سرمربی ارتقا یافت.
شاید فیلان بیشتر به خاطر دورۀ بازیش در یونایتد می شناسند. سرخهای منچستر او را در تابستان ۱۹۸۹ (زمانهای ابتدایی حضور سرالکس) با مبلغ ۷۵۰۰۰۰ پوند از تیم نورویچ سیتی به خدمت گرفتند. پیش از انتقال به یونایتد، فیلان کاپیتانی نورویچ را در راه مقام چهارمی لیگ برتر و نیز رسیدن به نیمه نهایی اف ای کاپ بر عهده داشت.
فیلان با آمدن به یونایتد، برای اولین (و آخرین) بار به تیم ملی انگلیس نیز دعوت شد و در اولین فصلش همراه یونایتد، اف ای کاپ را برد. سال بعد او عضوی از تیم یونایتد بود که فینال جام در جام اروپا را در سال ۱۹۹۱ بالای سر بردند(با شکست ۲-۱ بارسلونا در فینال). فیلان با یونایتد همچنین در سال ۱۹۹۲ لیگ کاپ را برد و در سال ۱۹۹۳ نیز قهرمانی لیگ برتر را کسب کرد.
فیلان در سال ۱۹۹۴ یونایتد را به مقصد وست بروم ترک کرد و آنجا از فوتبال خداحافظی کرد. در دسامبر ۱۹۹۵، فیلان به عنوان کمک سرمربی به نورویچ بازگشت و بعدا در تیمهای بلکپول و استوکپورت کانتی نیز کار کرد. او در تابستان ۱۹۹۹ به عنوان سرمربی تیم ذخیره ها به یونایتد پیوست و پس از  جدایی مکلارن برای سرمربی گری میدلزبورو در سال ۲۰۰۱، به سمت مربی اول تیم ارتقا یافت.
او در این سالها در کنار کمکهای زیادی از سرالکس فرگوسن خدمت کرد، افرادی همچون جیم ریان، والتر اسمیت و کارلوس کیروش که همگی زمان حضور فیلان به عنوان first coach کمکهای اول سرالکس در تیم بودند، تا اینکه در اوایل فصل ۲۰۰۸/۲۰۰۹ خود فیلان به عنوان کمک اول سرالکس فرگوسن برگزیده شد.

سایت آمار یونایتد: مایکل کریستوفر “مایک” فیلان، مدافعی انگلیسی متولد ۱۹۶۲ است که طی ۵ سال حضور در یونایتد از سالهای ۸۹ تا ۹۴، در ۱۴۶ بازی برای یونایتد در رقابتهای مختلف، ۳ گل نیز به ثمر رساند.

ویکیپدیا: فیلان در سال ۲۰۰۲ با رأی هواداران نورویچ، به تالار افتخارات این باشگاه اضافه شد.
فیلان فوتبالش را به عنوان یک پسر مدرسه ای در برنلی آغاز کرد در سال ۱۹۷۹ و در سال ۱۹۸۰ قرارداد حرفه ای امضا کرد. و در طی مدتی که در ترف مور Turf Moor (ورزشگاه برنلی) بود، در تیم ملی جوانان انگلیس نیز حضور پیدا کرد و نیز یک مدال قهرمانی دسته سوم کسب کرد. ولی در سال ۱۹۸۵، برنلی به دستۀ ۴ سقوط کرد و فیلان در اضای ۶۰ هزار پوند به نورویچ پیوست.
نورویچ در اولین سال حضور فیلان قهرمان دسته دو شد و بلافاصله پس از پیوستن استیو بروس از نورویچ به منچستریونایتد در سال ۱۹۸۷ (مترجم: به عنوان یکی از حیاتی ترین و البته دشوارترین خریدهای فرگی در سالهای اولیۀ حضور در اولدترافورد)، فیلان بازوبند کاپیتانی نورویچ را از استیو بروس گرفت و بر بازو بست و نورویچ را تا رسیدن به نیمه نهایی اف ای کاپ و نیز مقام چهارمی لیگ دسته اول کاپیتانی کند. موفقیت او توجه باشگاههای بزرگتری را جلب کرد و فیلان هم به دنبال استیو بروس، در سال ۱۹۸۹ به تیم یونایتد پیوست. در آن زمان فرگوسن ۳ سال بود که هدایت یونایتد را بر عهده گرفته بود و فصل قبل را در رتبۀ ۱۱ لیگ به پایان برده بودند و در این سه سال فرگی هیچ جامی نتوانسته بود همراه یونایتد کسب کند و عطش تیم برای گرفتن جام از هر زمانی بیشتر بود. آخرین جام تیم، ۴ سال پیش و توسط سرمربی پیش از فرگی، یعنی رون اتکینسون در اف ای کاپ به دست آمده بود. ولی بزرگترین نگرانی باشگاه لیگ دسته اول بود که تیم از زمان سرمت بازبی و در سال ۱۹۶۷، موفق به بردن آن نشده بود.
در منچستریونایتد، فیلان بالاخره اولین ( وتنها) بازی ملیش را به دست آورد (برابر ایتالیا) و در اولین فصلش با تیم اف ای کاپ را برد. و جام در جام اروپا را در سال ۱۹۹۱ و لیگ کاپ را در سال ۱۹۹۲ کسب کرد.
فیلان فصل اول حضورش در یونایتد، معمولا به عنوان مدافع راست بازی می کرد، ولی با پیوستن دنیس ایروین به تیم در سال ۱۹۹۰، فیلان به خط هافبک منتقل شد (هافلک راست و هافبک مرکزی). او پیش از آمدن ایروین هم در نقش هافبک راست بازی کرده بود، به عنوان مثال در برد در فینال اف ای کاپ برابر کریستال پالاس که پل اینس از مرکز خط دفاع به دفاع راست منتقل شد و فیلان یک خط جلوتر در نقش هافبک راست بازی کرد.
با این حال در فصل ۱۹۹۳ و با ظهور و رقابت جوانانی همچون آندری کانچلسکیس، پل اینس و رایان گیگز  و لی شارپ، او بیشتر به یک بازیکن کمکی و ذخیره برای تیم تبدیل شده بود.
اینجا بود که به او اجازه داده شد به عنوان یار آزاد، تیم را در سال ۹۴ ترک کند، چرا که حتی جایگاه او در نیمکت نیز با حضور جوانانی همچون دیوید بکام و نیکی بات به خطر افتاده بود. او در تیم قهرمان اف ای کاپ سال ۱۹۹۴ بازی نکرد، و در قهرمانی لیگ برتر نیز به اندازۀ کافی بازی بهش نرسید تا حد نصاب بازی برای دریافت مدال لیگ برتر را کسب کند. با این حال در سال ۱۹۹۲-۹۳ او آنقدر بازی کرده بود که مدال قهرمانی را در لیگ برتر را کسب کند. در ترکیب اعلام شده در فصل ۹۳-۹۴، او پیراهن شمارۀ ۲۳ را بر تن میکرد، پیراهنی که پس از او فیل نویل به دست آورد.
پس از اولدترافورد، فیلان به وست برومویچ پیوست و در ۱۸ ماه بازی در آنجا، تنها در ۲۱ بازی به میدان رفت چرا که با بدشانسی، در پاییزی که کیت بارکینشاو سرمربی وست بروم ویچ فیلان را به تیم آورده بود، آلان باکلی جای بارکینشاو را در تیم وستبرومویچ گرفت و باکلی برخلاف باریکنشاو، ترجیح میداد از جوانانی همچون کوین داناوان و لی اشکرافت استفاده کند تا از مایک فیلان.
دوران مربی گری: او در دسامبر ۱۹۹۵ به نورویچ سیتی بازگشت تا در سمت دستیار گری مگسون (که او هم بازیکن سابق نورویچ بود) خدمت کند. به دنبال اخراج مگسون و پیوستنش به بلکپول، فیلان نیز دوباره به عنوان دستیار سرمربی به دنبال مگسون به بلکپول رفت. سال بعد فیلان باز هم به دنبال مگسون به استوکپورت کانتی رفت.
پس از اخراج مگسون از استوکپورت کانتی در سال ۱۹۹۹، فیلان به مرکز استعدادهای درخشان منچستریونایتد آمد و هدایت ذخیره های این تیم را بر عهده گرفت. به دنبال جدایی استیو مکلارن در سال ۲۰۰۱ برای سرمربی گری میدلزبورو، فیلا مربی اول تیم شد. او در سپتامبر ۲۰۰۸، به عنوان کمک سرمربی، جانشین کارلوس کیروشی شد که یونایتد را برای سرمربیگری تیم ملی پرتغال ترک کرد. چند فصلی فیلان به عنوان جانشین فرگی که با بی بی سـ ـی قهر بود، با این شبکه درمورد مسابقات صحبت می کرد. بالاخره در سال ۲۰۱۱ فرگی دوباره قبول کرد که خودش با این شبکه مصاحبه کند.
او در دو قهرمانی یونایتد در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام قهرمانی جهان و دو لیگ کاپ و نیز راهیابی یونایتد به دو فینال لیگ قهرمانان دست راست فرگوسن بود. زمانی هم که مربی تیم اول بود، یونایتد سه لیگ برتر را برد و یک اف ای کاپ و یک لیگ کاپ و یک لیگ قهرمانان را کسب کرد.

Comments are closed.