جایگزین مسیر

4 مدافع چپ برتر تاریخ یونایتد

by | تیر , ۳۰ , ۱۳۹۳

در یونایتد، مدافعین کناری می بایست بتوانند دفاع کنند، اما توانایی آن ها در حمله مشخصه ای است که شاید به همان میزان مورد نیاز باشد. با توجه به مهارت، عناوینی که فتح شده، تأثیرگذاری، استمرار بازی و محبوبیت عمومی میان هواداران، چه کسانی بهترین مدافعین چپ تاریخ یونایتد هستند، و جایگاه اورا در این بین کجاست؟

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران – در این بررسی به 4 نفر به انتخاب بلیچ ریپورتز می پردازیم که از آخر به اول بیان می شود :

4- پاتریس اورا

hi-res-41586b3d6d594a1e7fafc9682a3d3b0d_crop_north

بعد از شروعی فاجعه بار در دربی منچستر، که منجر به تعویضش در بین دو نیمه شد، #اورا به سرعت در بین هواداران یونایتد محبوب شد.

در ابتدای ملحق شدنش به یونایتد، طبق گزارشات، اورا از گری #نویل خواست که به او نزدیک ترین کلیسا را نشان دهد. نویل به او گفت اما دلیلش را هم پرسید. اورا لبخند زد و گفت که می بایست از خدا به خاطر اینکه اجازه داده به بزرگ ترین باشگاه دنیا بپیوندد تشکر کند.

چیزی که اورا را خیلی محبوب کرد احساس خالصش برای قدردانی و درک باشگاه بود. او علاقه ی شدیدی برای شناخت یونایتد و درک هویت آن داشت.

مت لاوتن از دیلی میل مصاحبه ای با اورا انجام داده و این بازیکن تشریح کرده است که او روزهای ابتدایی را در باشگاه چگونه سپری کرده است.

“من دی وی دی هایی جمع کردم، راجع به فاجعه ی مونیخ و پسران #بازبی، بابی #چارلتون، جرج #بست و دنیس #لاو و راجع به #کانتونا. تمام داستان باشگاه. شما این افراد را پیرامون باشگاه می بینید و من می خواستم بدانم که چه کسانی بودند. چه کاری برای باشگاه انجام دادند و چرا مورد احترام هستند. چون وقتی شما برای سر بابی چارلتون دست تکان می دهید می توانید اسطوره را حس کنید. همه ی بازیکنان جوان اینجا باید تاریخچه ی باشگاه را بدانند. بعد از اینکه آن دی وی دی ها را تماشا کردم به این نتیجه رسیدم که باید به این پیراهن احترام بگذارم. من باید به این تاریخ احترام بگذارم. هروقت که بازی می کنم این موضوعات را در سر دارم. برای منچستریونایتد بازی کردن چه امتیاز ویژه ای است. وقتی این پیراهن را بر تن می کنی درواقع تاریخ را بر تن می کنی و خدا را شکر می کنم که برای این باشگاه بازی می کنم.”

با این احساسات نسبت به باشگاه، او یقیناً در میان هواداران اعتبار کسب کرده است. نباید از این موضوع چشم پوشی کرد که برای یک مقطع، اورا بهترین دفاع چپ لیگ برتر (اگر نگوییم اروپا) بوده است. وقتی می بینید که او اشلی کول را در اوج برای رقابت می دید، دستاوردش تأثیرگذار است.

اورا در تیم منتخب فصل 2007،2009 و 2010 لیگ برتر و تیم منتخب اروپا و جهان در سال 2009 قرار گرفت.

تاکنون، او یکی از بازیکنان یونایتد بوده که بیشترین تعداد بازی را در طول فصل داشته است. او در 7 فصل گذشته به طور میانگین 47 بازی را در هر فصل انجام داده است.

در حالیکه اخیراً اورا گلزنی را هم به بازی اش اضافه کرده ، با هفت گل در دو فصل گذشته، فرم او در سالیان اخیر او را در بین بهترین مدافعین چپ تاریخ یونایتد قرار داده است.

[divider]

3- تونی دان

A52485A8E02F4942A32F19B9C50BB98E

تونی #دان وقتی هنوز یک نوجوان بود از تیم بومی اش در ایرلند به منچستریونایتد پیوست. او 13 سال را در باشگاه گذراند و تنها 6 بازیکن بیشتر از او برای یونایتد بازی کرده اند.

سه سال بعد از حضورش در منچستر، پس از اینکه سر مت بازبی تیم را در پیروزی 3 بر یک برابر لسترسیتی هدایت کرد، دان به همراه یونایتد فاتح جام حذفی شد. بازبی در این بازی شی #برنان را در ترکیب اولیه جایگزین کرد، در حالی که این بازیکن تنها 21 سال داشت.

دو سال بعد او قهرمان لیگ شد، یعنی برای اولین بار پس از حادثه ی هوایی مونیخ، و دوباره در دو فصل بعد هم این عنوان را تکرار کرد.

نقطه ی پررنگ حضور دان فینال کاپ اروپا در سال 1968 بود، وقتی که او در برابر خوزه تورس، بازیکنی که سه فینال را به همراه بنفیکا تجربه کرده بود، قرار گرفت و مانع از نفوذهای او شد.

دان در 32 سالگی یونایتد را ترک کرد و به بولتون پیوست، پیش از اینکه به آمریکا برود و دوران بازی اش را به اتمام برساند. او بخشی از تیم بازبی بود که از شعله های آتش مونیخ برخاست، و به همراه یونایتد برای اولین بار فاتح لیگ اروپا و چند عنوان داخلی شد.

صحبت فقط درباره ی افتخاراتی که او کسب کرده نیست، گرچه، طول مدت زمانی که او در یونایتد بوده و مورد احترام بودن بیش از یک دهه، او را در میان اسطوره های باشگاه قرار داده است.

[divider]

2- راجر بیرن

Byrne_Roger

راجر #بیرن در منچستر متولد شد و وقتی نوجوان بود از تیم محلی اش در گورتون ( رایدر براو بویز) به تیم جوانان پیوست.

بیرن بخشی از تیم بازبی در اولین فتح لیگش بود. بعد از 3 سال بازی مستمر در تیم اصلی، بیرن در حالیکه تنها 24 سال داشت کاپیتان تیم شد. او سپس تیم را به سوی کسب قهرمانی در سال های 1956 و 1957 رهبری کرد.

با رسیدن به نیمه تهایی کاپ اروپا در 1957، بیرن احتمالاً باید کاپیتان یونایتد برای کسب افتخار در اروپای فصل بعد می بود. هرچند که فاجعه ی مونیخ این فرصت را از او و 7 بازیکن دیگر شیاطین سرخ برای همیشه گرفت.

او چهره ی یک پدر را برای تیمی داشت که میانگین سنی اش 22 سال بود. بیرن وقتی از دنیا رفت 28 سال داشت، اما هنوز هم می توانست سال ها برای یونایتد بازی کند.

رتبه بندی بیرن کار دشواری است، گرچه، اگر آن فاجعه نوار زندگی او را قطع نمی کرد، بیرن می توانست بیش از این ها دورانی تماشایی و درخشان در یونایتد داشته باشد. پسران بازبی یکی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال بودند و بیرن کاپیتان چنین تیمی بود، این موضوع خود گویای این است که بیرن چه بازیکنی بوده است.

گرچه، برای طرفدارانی که بازی های او را دیده اند، او یادآور بهترین مدافع چپی است که پیراهن یونایتد را بر تن کرده است.

[divider]

1- دنیس اروین

hi-res-8bdaad0ef375957bca8c04daaeec6461_crop_north

دنیس #اروین وقتی 24 ساله بود از اولدهام اتلتیک به یونایتد ملحق شد. در 5 فصل ابتدایی حضورش در تیم، او میانگین رکورد باورنکردنی 53 بازی در هر فصل را ثبت کرد، درحالیکه یونایتد برای هر عنوانی در هر فصل می جنگید.

اروین یک مدافع مستحکم بود و یک حمایت کننده ی عالی در مواقع حمله برای امثال لی #شارپ و رایان #گیگز در جناح چپ.

هرچند، این تمام مهارت های او نبود. اروین به خوبی می توانست ضربه ی آزاد و پنالتی بزند. چنان که دیلی میل او را در لیست بهترین پنالتی زن های تاریخ قرار داده است. او 8 گل از 10 گلش برای یونایتد را بدین صورت به ثمر رسانده که به معنی آن است که در این مورد تنها اریک کانتونا، روود فن #نیستلروی و کریستیانو #رونالدو در لیگ برتر از او بهتر عمل کرده اند.

در 12 سال حضور در منچستریونایتد، اروین 7 بار لیگ برتر، 3 بار جام حذفی، یکبار لیگ کاپ و یکبار لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرد. به این موارد یک سوپرکاپ اروپا و یک جام بین قاره ای را هم باید اضافه کرد.

15 جام در 12 سال رکورد بسیار تأثیرگذاری است. به ویژه وقتی بدانیم که در تمام فینال ها به جز یکی حضور داشته است. اروین تنها فینال جام حذفی 1999 را از دست داد، آن هم به خاطر کارت زرد دوم بی موردی که دیوید الری برای ضربه به توپ در بازی برابر لیورپول به او نشان داد، در صورتیکه به نظر می رسید که او سوت داور را نشنیده بود.

اروین در 36 سالگی یونایتد را ترک کرد، اما بعد از بازنشتگی در سال 2004 به عنوان کارشناس در تلویزیون یونایتد مشغول به کار شد. او به فعالیت برای باشگاه ادامه می دهد، به تورهای پیش فصل می رود و وقتی در رسانه ها در مورد یونایتد صحبت می کند مثل یک هوادار حرف می زند.

وقتی سال گذشته در مورد بهترین مدافع چپ یونایتد از او سوال شد، اروین از ذکر نام خودش امتناع کرد. او گفت :

” تونی دان یک دفاع رویایی در دهه ی 60 میلادی بود. پاتریس اورا در 7 یا 8 سالی که آمده خیلی خوب بوده است. من خوش شانس بودم که 12 سال اینجا بودم، زمانی که باشگاه خیلی موفق بود. من در یک تیم عالی بازی کردم پس یادآوری اش خوشایند است.”

اروین به عنوان یک بازیکن همه ی این ها را داشت، و کیفیتی را که از یک مدافع چپ انتظار می رود ارائه داد، اما او اشتیاق داشته تا پس از روزهای بازی اش ارتباطش را با باشگاه حفظ کند. او همه چیز را با یونایتد برده است و امثال لوک #شاو برای برابری کردن با او می بایست سال ها تلاش کنند و شاید هیچ دفاع چپی نتواند در منچستریونایتد به اندازه ی او افتخار کسب کند و بدرخشد.

۰ Comments