پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران

در بازی روز یکشنبه منچستریونایتد برای اولین بار در ۸۵۳ بازی لیگ، بازی ای را که با اختلاف دو گل پیش بودند را واگذار کردند و با نتیجه تحقیرآمیز ۵-۳ مغلوب تیم لسترسیتی شدند.دفاع پرمنفذ و بسیار متزلزل یونایتد باعث شده است تا برخی از هواداران این تیم در مورد انتقال کاپیتان فصل گذشته یعنی نمانیا ویدیچ به اینترمیلان اظهار تاسف کنند.
در ۳۰ سال گذشته، منچستریونایتد از فروش کدام بازیکنان بیشتر متاسف شده است؟
بر اساس دوران حرفه ای این بازیکنان در یونایتد و لذت هواداران از بازی آنان و تاثیر خروج آنها در یونایتد، در اینجا به معرفی ۸ بازیکن بزرگی که فروششان اشتباه بوده می پردازیم:

۱ – Jaap Stam

1

یاپ استم تنها سه فصل در الدترافورد حضور داشت، اما این مرد هلندی بهترین مدافعی است که من(نویسنده) تا به حال در یونایتد دیده ام. در سه فصل حضورش او خط دفاعی یونایتد را با قدرت بی نظیرش رهبری می کرد و به تیم کمک کرد تا سه قهرمانی متوالی لیگ جزیره به همراه جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را بدست آورد.
بنابراین بسیار شوکه کننده بود وقتی سرالکس فرگوسن او را در آگوست ۲۰۰۱ به لاتزیو فروخت.
شش سال بعد فرگوسن مجبور شد اعتراف کند که در فروش او اشتباه کرده، و Nick Harrisدر ایندیپندنت از او نقل قولی درج کرد:
” در آن زمان او به تازگی مصدومیت آشیل را پشت سر گذاشته بود. ما پیشنهادی از لاتزیو برای او دریافت کردیم که حاضر بودند برای یک مدافع وسط ۲۹ ساله ۱۶.۵ میلیون پوند پرداخت کنند. این پیشنهادی بود که نمی توانستم رد کنم. اما از نظر قابلیتِ بازی او، این تصمیم اشتباه بود.”

۲ – Cristiano Ronaldo
2
در تابستان ۲۰۰۹ احساسِ غیر قابل اجتنابی از فروش کریستیانو رونالدو به رئال مادرید وجود داشت.
کاملا آشکار بود که این ملی پوش پرتغالی تمایل زیادی برای انتقال به پایتخت اسپانیا دارد، و در حالیکه یونایتد تمایلی به فروش او نداشت، به نظر می رسد که ترجیح داد تا با رکورد جهانی نقل و انتقالات ۸۰ میلیون پوند وی را به رئال مادرید بفروشد.
اما حقیقت این است که با گذشت ۵ سال از این انتقال، کاملا مشخص شده است که مادریدی ها با قیمتی منصفانه و مقرون به صرفه او را خریده اند.
منچستریونایتد هرگز بدون او همان تیم همیشگی نشده است، در حالیکه رونالدو تبدیل به بازیکن بهتری شده و رکورد باورنکردنی ۲۶۰ گل در ۲۵۳ بازی در اسپانیا را به ثبت رسانده است.
این مایه تاسف همیشگی برای یونایتد است که آنها پول زیادی بابت رونالدو دریافت نکردند و نیز اینکه تلاش زیادی برای حفظ او در الدترافورد نکردند.

۳ – Paul Pogba
3
این تابستان در حالیکه منچستریونایتد به دنبال تقویت خط هافبک خود بود، پرس و جوهایی نیز در مورد هافبک یوونتوس پل پوگبا انجام داد. قیمت او ۶۰ میلیون پوند اعلام شد، اما درست دو سال قبل او برای شیاطین سرخ هیچ هزینه ای نداست و در خدمت یونایتد بود، اما آنها(یونایتد) اجازه دادند تا او از چنگشان درآید.
به دلیل ناامیدی پوگبا از قرارگیری در ترکیب اصلی تحت هدایت فرگوسن، او از ماندن در الدترافورد امتناع کرد و در سال ۲۰۱۲ به تورین رفت.
همچنانکه این بازیکن فرانسوی در یوونتوس به یکی از برترین استعدادهای دنیا تبدیل می شد، یونایتدی ها تاسف می خوردند که چرا او را به مدت بیشتری در الدترافورد نگه نداشتند.

۴ – Gerard Pique
4
هنگامی که در سال ۲۰۰۸ به جرارد پیکه ۲۱ ساله اجازه بازگشت به بارسلونا داده شد نگرانی چندانی بابت جدایی او وجود نداشت.
در آن زمان یونایتد به همکاری زوج دفاعی ریو فردیناند و نمانیا ویدیچ افتخار می کرد و درنتیجه شانس کمی برای بازی پیکه در ترکیب ثابت باقی می ماند و قبول کردن پیشنهاد ۵ میلیون پوندی برای به فروش او خوشحال کننده به نظر می رسید.
به هر حال در نیوکمپ پیکه سریعا به یکی از بهترین مدافعان وسط دنیا تبدیل شد و برنده ۴ نشان قهرمانی لالیگا و ۲ لیگ قهرمانان اروپا به همراه بارسلونا شد، همانطور که با تیم ملی اسپانیا هم برنده جام ملت های اروپا و جام جهانی شد.
شش سال بعد از اینکه او الدترافورد را ترک کرد، یونایتد به شدت به دنبال یک مدافع در حد و اندازه پیکه بود.

۵ – Nemanja Vidic
5
همچنانکه چشمان هواداران یونایتد پس از قبول کردن ۸ گل در ۵ بازی ابتدایی در نیمه پایینی جدول لیگ جزیره به دنبال تیم خودشان است، باید از اینکه به ویدیچ در تابستان اجازه خروج دادند متاسف باشند.
در حال حاضر نیز او فقط ۳۲ سال سن دارد. ویدیچ می توانست به مدافعان جوانی که در کنارش بازی می کنند قدرت و روحیه زیادی القا کند، اما چندی قبل هیئت مدیره یونایتد تصمیم گرفت که قرارداد جدیدی به او پیشنهاد نکند و بنابراین او آزاد بود تا به اینترمیلان ملحق شود.

۶ – Peter Beardsley
6
در سال ۱۹۸۲ منچستریونایتد با پیتر بردزلی قراردادی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ پوند به امضا رساند، اما در طول فصل، رون اتکینسون(سرمربی وقت منچستریونایتد) از او تنها در یک بازی استفاده کرد و در نهایت اجازه داد تا او به تیم ونکوور وایت کپس بپیوندد.
در طول ۱۴ سال بعدی، منچستریونایتد مجبور بود بازی او را که یکی از بهترین مهاجمان انگلیس در نسل خود بود برای تیم های لیورپول، اورتون و در دو مقطع زمانی در نیوکاسل تماشا کند.
بردزلی همچنین به عنوان یکی از بهترین بازیکنان لیورپول باعث شد دست یونایتد از رسیدن به قهرمانی لیگ در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۹۰ کوتاه بماند.
بطوریکه بر اساس گزارش سال گذشته کریگ هوپ در دیلی میل، سرالکس فرگوسن تصمیم داشت این اشتباه اتکینسون را با جذب بردزلی که در آن زمان در سال ۱۹۹۲ در اورتون بازی می کرد جبران کند.

۷ – David Platt
7
دیوید پلات قبل از اینکه قرارداد حرفه ای خود را با یونایتد در سال ۱۹۸۴ امضا کند، از طریق تیم های جوانان این باشگاه به دنیای فوتبال معرفی شده بود. هرچند بعد از فقط ۶ ماه، پلات از یونایتد کنار گذاشته شد و با انتقالی رایگان به تیم دسته چهارمی Crewe Alexandra پیوست.
پلات به سرعت پیشرفت کرد و به دسته های بالاتر آمد و در تیم های استون ویلا، باری، یوونتوس، سمپدوریا و آرسنال بازی کرد و به یکی از بهترین هافبک های تاریخ انگلیس تبدیل شد.
او همچنین با انگلیس برنده ۶۲ عنوان شد و ۲۷ گل ملی به ثمر رساند، از جمله گل دقایق پایانی بازی در برابر بلژیک در جام جهانی ۱۹۹۰ در ایتالیا.

۸ – Mark Hughes
8
این مهاجم ولزی از تیم های جوانان باشگاه رشد کرد و اولین بازی خود برای یونایتد را در فصل ۱۹۸۳/۸۴ انجام داد و به سرعت خودش را در ترکیب اصلی تیم وارد کرد.
بین سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶، او در ۱۲۱ بازی برای یونایتد ۴۷ گل به ثمر رساند، اما رون اتکینسون تصمیم عجیبی گرفت و او را در ازای ۲ میلیون پوند به بارسلونا فروخت.
هیوز در نیوکمپ باید به سختی مبارزه می کرد، اما او با یک قرارداد قرضی که به بایرن مونیخ رفت دوباره احیا شد.
در تابستان ۱۹۸۸، جانشین اتکینسون یعنی سرالکس فرگوسن به دنبال مهاجم جدیدی می گشت و هیوز را از اسپانیا با رکورد نقل و انتقالات باشگاه در آن زمان یعنی ۱.۸ میلیون پوند به یونایتد بازگرداند.

Comments are closed.