banner-420×60

برترین داستان فوتبالی که تاکنون شنیده اید! قسمت سوم- پدر

تمامی کسانی که در طول سالهای دراز در یونایتد نقشی را بازی کرده اند از جیمز گیبسون گرفته تا سر الکس فرگوسن همگی از اهمیت و ارزش سالهای حضور سر مت بازبی سخن گفته اند. این قسمت از مجموعه ی “برترین داستان فوتبالی که شنیده اید” در ستایش کسی نیست جز سر مت بازبی…. یا همان پدر!

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران:

مت بازبی که در سن ۳۵ سالگی به مربیگری یونایتد انتخاب شده بود پس از پایان جنگ جهانی دوم کار خودش را شروع کرد. اولین کسی که مت بازبی را برای عنوان مربیگری یونایتد پیشنهاد داده بود لوییز روکا بود. لوییز در آن زمان استعدادیاب شیاطین سرخ بود. حال این مرد جوان که تنها ۳۵ سال دارد باید تیمی را که جنگ از آن چیزی به جای نگذاشته را از نو بسازد.

یونایتد در شرایط خوبی نبود. هنوز خسارات بمباران ها روی الدترافورد باقی مانده بود و تقریبا بودجه ای در باشگاه نبود. مت حتی دفتری در باشگاه نداشت و مجبور بود برای رسیدن به الدترافورد هر روز یک مایل جابه جا شود.

با همه ی این شرایط بازبی باشگاهی را ساخت که سالیان سال به عنوان یکی از قدرت های برتر انگلستان شناخته شود. در این راه پر پیچ  و خم سر مت بازبی دستیاری دانا و با دید باز داشت. نام این دستیار چیزی نبود به جز جیمی مورفی افسانه ای! جیمی به مت کمک کرد تا استعداد های مورد نیاز را بسازند. تفکر آن زمان این دو این بود… ما بودجه ی لازم برای خرید ستاره ها را نداریم پس آنها را میسازیم!

بازبی در سن ۶ سالگی پدر خودش را از دست داده بود و همین باعث شده بود تا در زمانی که مربی شیاطین سرخ بود با بازیکنان جوری رفتار کند که همه حس کنند مهر پدری بالای سرشان است. حس کنند که در خانه ی خودشان فوتبال بازی میکنند.

دنیس لاو که با ۲۱ سال سن به یونایتد آمده بود بارها گفت که علت اینکه او توانست به بازیکنی تراز اول تبدیل شود همین حس پدرانه ای بود که بازبی به او میداد.

دنیس لاو درباره ی پدر منچستریونایتد اینگونه گفت :

او میدانست که بازیکنان جوان بسیاری از اسکاتلند یا جاهای دیگر به اینجا می آیند  و میدانست که این بچه ها دلشان برای خانواده هایشان تنگ میشود.او کاری کرد که همه حس کنیم در خانه ی خودمان هستیم و دلتنگ چیزی نشویم. او مانند بک پدر بود.. این را جدی میگویم. او پدر همه ی ما بود!

بازبی کسی بود که تکه های خرد شده ی یونایتد را در کنار یکدیگر قرار داد. آن هم نه یکبار! بلکه دو بار.. بعد از جنگ جهانی دوم او یونایتد را ساخت ولی اینبار فاجعه ی مونیخ یونایتد را از هم پاشید.. و این سر مت بازبی بود که همچنان ایستاد و قطعه قطعه پازل یونایتد را بار دیگر در کنار یکدیگر چید. بدون شک سر مت بازبی پدر منچستریونایتد بوده است.. روحت شاد پدر.

جدیدترین قدیم‌ترین محبوب‌ترین