banner-420×60

برترین داستان فوتبالی که تاکنون شنیده اید! قسمت چهارم- بچه های بازبی

مت بازبی همیشه با دید آینده نگری به باشگاه نگاه میکرد. این دید او بود که باعث شد تا بتواند ترکیبی قهرمان برای یونایتد بسازد. یونایتد تحت هدایت مت در سال ۱۹۴۸ قهرمان جام حذفی شد و در فصل ۵۲-۱۹۵۱ توانست یونایتد را پس از تقریبا ۴ دهه بار دیگر قهرمان لیگ برتر کند.

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران:

بازبی شبکه ی گسترده ای از استعداد یاب های یونایتد را در تمام بریتانیا پخش کرده بود و میخواست که مطمین شود ناب ترین استعداد های بریتانیا از الدترافورد سر در بیاورند. یونایتد در آن زمان بودجه ی چندانی نداشت و این راه حلی بود که مت بازبی برای هرچه بهتر کردن ترکیب یونایتد انتخاب کرده بود که به خوبی نیز جواب داد.

بدین ترتیب جوانان و استعداد های فوتبالی فرصت درخشیدن پیدا کردند. بازبی این جوانان را تحت هدایت خودش پرورش میداد تا بتوانند در ترکیب اصلی تیم نیز نقشی را بازی کنند. یونایتد در  پنجره ی نقل و انتقالات  برای چهار سال حتی یک پنی( کوچک ترین واحد پول بریتانیا) نیز خرج نکرد! و همین باعث شد تا یونایتد از قهرمانی فاصله بگیرد ولی بازبی اینگونه درباره ی تصمیم خودش توضیح داد:

من به این کار خودم ایمان داشتم! آینده بسیار مهم تر از حال بود! 

جیمی مورفی هم درباره ی این جوان گرایی اینگونه گفت که یونایتد ترکیبی از جوانانی دارد که شاید به تاریخ همچون چنین استعداد هایی پیدا نشود. جوانان یونایتد آماده بودند تا وارد لیگ برتر شوند.. بچه های بی همتای بازبی!

اولین جوانان و دست پرورده های بازبی که برای تیم اصلی به زمین رفتند جکی بلکنفلاور و راجر بیرن بودند که در بازی بدون گل در برابر لیورپول برای اولین بار استفاده شدند.

در طی سالهای بعد به مرور ستاره های بازبی به ترکیب اصلی تیم اضافه میشندند. از این میان مارک جونز و بیل فولکس زودتر از بقیه به ترکیب راه پیدا کردند و پس از آنها نوبت به رسید به دانکن ادواردز, دنیس ویولت, بابی چارلتون, ادی کولمن و لیام ویلان که نشان دادند برای بازی در یونایتد ساخته شده اند. گویی الدترافورد از ابتدا خانه ی آنها بوده..

دیری طول نکشید که این جوانان خام تبدیل شدند به موتور های پیشران منچستریونایتد! این بچه های بازبی توانستند در فصل ۵۶-۱۹۵۵ و همچنین ۵۷-۱۹۵۶ قهرمان لیگ برتر شوند و توانستند مجوز حضور در لیگ اروپا که به تازگی تاسیس شده بود را کسب کنند.

بچه های بازبی توانستند تا نیمه نهایی نیز صعود کنند ولی هیجان و فشار رقابت های اروپایی بر این جوانان کم سن چیره شد و آنها بازی را به ریال مادرید واگذار کردند.

ولی این پایان ماجرا برای بچه های بازبی نبود.. این بچه ها به تنهایی و با تمام قوای خودشان ایستاده بودند تا یونایتد را به بالاترین قله های فوتبالی برسانند. ولی سرنوشت جور دیگری رقم خورد….. سرنوشتی که سخن گفتن از آن سخت ترین کار ممکن است.

—————

در این شب عزیز ما را از دعا های خودتان محروم نکنید. التماس دعا

جدیدترین قدیم‌ترین محبوب‌ترین