banner-420×60

برترین داستان فوتبالی که تاکنون شنیده اید! قسمت پنجم- تاریکترین روز

۶ فوریه ی ۱۹۵۸… منچستریونایتد توسط یکی از شوک آور ترین تراژدی ها به زانو های خودش افتاد… شیاطین سرخ در مسیر برگشت خودشان به منچستر بودند. آنها از سد تیم ستاره ی سرخ بلگراد گذشته بودند و توانسته بودند مجوز حضور در نیمه نهایی جام اروپا(لیگ قهرمانان) را برای دومین بار متوالی به دست بیاورند.  هواپیمای منچستریونایتد که تحت هدایت مت بازبی به منچستر برمیگشت در شهر مونیخ برای سوختگیری فرود آمد. دو تلاش اول هواپیما برای برخواستن از زمین موفقیت آمیز نبود. برف سطح زمین را پوشانده بود. یونایتدی ها عادت داشتند تا رسیدن به هدفشان تلاش میکردند و  مهم نبود چند بار شکست بخورند. بار دیگر هواپیمای یونایتد برای برخواستن از زمین آماده شد ولی اینبار نیز نتوانست از زمین بلند شود.. برای همیشه!

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران:

هری گرگ, دروازه بان شیاطین سرخ در آن سالها در باره ی این اتفاق اینگونه گفت:

من از پنجره بیرون را نگاه میکردم, چرخ ها در حال جدا شدن از زمین بودند.  و ناگهان صدای انفجاری آمد. خرده های شیشه و فلز از همه طرف به سمت من پرتاب میشد. در یک لحظه همه چیز به شدت روشن میشد و لحظه ای دیگر همه چیز در تاریکی مطلق فرو میرفت. هیچ صدای فریادی نمی آمد.. هیچ صدایی. فقط صدای خرد شدن فلز و بدنه ی هواپیما به گوش میرسید. چیزی به سر من خورد و حس کردم که جمجمه ی سرم مثل یک تخم مرغ از هم شکست. سرم از جلو ضربه خورد. میتوانستم طعم شور خون را در لبانم بچشم. حال هواپیما ایستاده بود و حس ترس وحشتناکی به من میداد.صدای زوزه ای به گوش میرسید مثل اینکه گازی در حال نشت است. و همه چیز در تاریکی فرو رفته بود.. انگار زمان متوقف شده بود.

هواپیمای شیاطین سرخ نتوانست به موقع از زمین بلند شود و مستقیما به سمت حصار انتهای باند فرودگاه رفت و با ساختمان انتهایی فرودگاه برخورد کرد. هری گرگ و بیل فولکس در شرایط فیزیکی بهتری نسبت به بقیه ی بازیکنان بودند. این دو به همراه تعدادی دیگر  از مسافران مثل بابی چارلتون بقیه ی مسافرانی که بیهوش شده بودند و یا گیر کرده بودند را از هواپیما خارج کردند.

تعداد کمی از مسافران خوش شانس بودند و توانستند جان سالم به در ببرند. از میان ۴۴ مسافر , ۲۱ نفر در همان تصادف اولیه جان خودشان را از دست دادند.از این میان ۷ نفر از آنها بازیکنان منچستریونایتد و ۳ نفر از کادر فنی تیم بودند. گیوف بنت(۲۵ ساله ) , راجر بیرن (۲۸ ساله ) , مارک جونز (۲۴), ادی کولمن (۲۱), دیوید پگ(۲۲) تامی تیلور (۲۶) و لیام ویلان(۲۲) این بازیکنان بودند.

مت بازبی , دانکن ادواردز (۲۱) و جانی بری (۳۱) کسانی بودند که پس از انتقال به بیمارستان شانس زنده ماندنشان را ۵۰-۵۰ تخمین میزدند. در بیمارستان مونیخ تمام سعی خودشان را انجام دادند تا بتوانند کمک خلبان هواپیما را نجات دهند ولی گویا تقدیر او را فراخوانده بود.. دو هفته بعد این دانکن ادواردز بود که برای همیشه از میان بازیکنان پر کشید, دانکن هنوز هم به عنوان برتربن استعداد فوتبالی تاریخ بریتانیا شناخته میشود. مت بازبی نیز دو بار تا آستانه ی مرگ پیش رفت ولی نجات پیدا کرد. مت بازبی:

زندگی من به من بخشوده شد, ولی من واقعا میخواستم که زنده نمانم. ( از شدت درد و ناراحتی مرگ بازیکنان آرزوی مرگ داشتم)

TheMunichAirDisasterManchesterUnite

مت بازبی پر پر شدن جوانان دوست داشتنی خودش را به چشم دید. ولی این ها جلوی راه او را نگرفت.. بازبی ادامه داد و این سنت را در جان و تن منچستریونایتد قرارداد… منچستریونایتد هرگز تسلیم نمیشود. 

در این حادثه ۲۳ نفر جان خودشان را از دست دادند, ۸ نفر از بازیکنان منچستریونایتد بودند. روحتان شاد.. شما هیچوقت فراموش نخواهید شد.

جدیدترین قدیم‌ترین محبوب‌ترین