banner-420×60

برترین داستان فوتبالی که تاکنون شنیده اید! قسمت ششم- پادشاهان اروپا

آینده ی شیاطین سرخ هیچوقت به این اندازه تاریک تصور نمیشد.. حادثه ی مونیخ تیم را کاملا از یکدیگر پاشیده. و  این را باید بدانید ; تاریکترین زمان در طول شب درست قبل از طلوع خورشید است!

جهت مشاهده و مطالعه ی قسمت های قبلی میتوانید از اینجا اقدام کنید

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران:

تمامی کارکنان و کارمندان باشگاه نهایت سعی خودشان را میکردند تا باشگاه را هرچه زودتر به حالت عادی برگردانند. تنها ۱۳ روز پس از حادثه ی مونیخ یونایتد بار دیگر توانست بازی کند. بازیکنان در آن بازی تعدادی از بازماندگان مونیخ بودند که چندان آسیب جدی ندیده بودند. تعدادی از جوانان و همچنین چندین بازیکن جدید که به صورت اورژانسی به استخدام باشگاه در آمده بودند. یونایتد در این بازی در برابر شفیلد ونزدی در چهارچوب جام حذفی باید بازی میکرد. پیروزی شیاطین سرخ همزمان با خبر بهبود مت بازبی گویی جان تازه ای به هواداران داده بود.

مت بازبی که بهبود پیدا کرده بود به باشگاه برگشت و به کمک دستیارش جیمی مورفی , بار دیگر خشت های ساخت بزرگترین امپراتوری فوتبالی دنیا را بنا نهاد. . او  گفته بود که حداقل ۵ سال زمان خواهد برد تا بتواند تیمی بسازد که برای قهرمانی بجنگد. یونایتد تا سال های ۶۳-۱۹۶۲ به تلاش خودش برای رسیدن به جایگاه اصلی خودش دست و پا میزد. ترکیب یونایتد بار دیگر داشت شکل جدیدی به خودش میگرفت. یونایتد به تازگی مهاجمی به خدمت گرفته بود که میتوانست قوای حمله ی شیاطین سرخ را بیشتر کند.. دنیس لاو از این به بعد نوک پیکان شیاطین سرخ شناخته میشد. دنیس اولین بازی خودش را در سال ۱۹۶۳ در برابر لستر سیتی برای یونایتد انجام داد. یونایتد با این پیروزی توانست قهرمان جام حذفی شود. حرف مت بازبی به بار نشست.یونایتد باز هم برگشت!

مت بازبی باز هم دست به جوانگرایی زد. درست فصل بعد بود که جوانی خجالتی به نام جورج بست برای شیاطین سرخ به میدان پا گذاشت. جورج بست در کنار دنیس لاو و بابی چارلتون بازی میکرد و چیزی طول نکشید که این سه تبدیل شدند به سه نماد برای باشگاه منچستریونایتد. “ سه یونایتدی” . هر سه این بازیکنان موفق شدند در سالهای متفاوت توپ طلای اروپا را به خودشان اختصاص دهند. همه ی این اتفاقات تنها در فاصله ی ۵ سال رخ داد. گویی مت بازبی یک پیشگوی بی همتا نیز بود.

بچه های بازبی توانستند تا در سال ۶۵-۱۹۶۴ بار دیگر قهرمانی لیگ برتر را تجربه کنند و این تجربه پایان نداشت چرا که آنها در سال ۶۷-۱۹۶۶ نیز بار دیگر قهرمان لیگ شدند. این قهرمانی , منچستریونایتد را برای شرکت در لیگ قهرمانان اروپا آماده کرد. ریال مادرید که در این سالها به درخشش خودش ادامه میداد از بنفیکا شکست خورد و نتوانست به فینال برسد. حال منچستریونایتد در ورزشگاه ومبلی باید در برابر بنفیکا و اوزبیو در فینال صف آرایی کنند.

بابی چارلتون نتیجه ی بازی را به نفع یونایتد کرد ولی در دقایق پایانی بازی بنفیکا بازی را به تساوی کشید, بازی به وقت های اضافه کشیده شد و در اینجا بود که شیاطین سرخ با سه گل از جورج بست, بریان کید, و بابی چارلتون کار بنفیکا را تمام کردند! یونایتد قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده بود! مت بازبی در اینباره گفت:

برای یک لحظه من واقعا نفهمیدم که چه اتفاقی رخ داده و ناگهان من به خودم آمدم و دیدم که ما قهرمان شده ایم! 

الکس استفانی دروازه بان منچستریونایتد در این بازی اینگونه گفته است:

ما همه میدانستیم که این اتفاق چقدر برای مت مهم است. این یک لحظه ی خاص بود. نه فقط برای مت. بلکه برای بابی چارلتون و بیل فولکسی که از حادثه ی مونیخ ۱۰ سال قبل جان سالم به در بردند. پس از سوت پایان بازی همه ی بازیکنان به سمت این دو دویدند.

بردن این جام به کل مسیر باشگاه را عوض کرد.ما حالا مطمین بودیم که با یونایتد میتوانیم به خیلی چیزهای دیگر نیز دست پیدا کنیم.

ده سال پس از حادثه ی مونیخ منچستریونایتد بار دیگر به همه ی دنیا نشان داد که خیلی چیز ها برای گفتن دارد. به راستی ققنوس از خاکستر خودش برخواسته بود.

جدیدترین قدیم‌ترین محبوب‌ترین