banner-420×60

برترین داستان فوتبالی که تاکنون شنیده اید! قسمت هفتم- اسکاتلندی بزرگ

پایگاه هواداران منچستریونایتد در ایران:

در نوامبر ۱۹۸۶ مربی جوانی اسکاتلندی وارد الدترافورد شد. از سال ۱۹۶۸ و پس از قهرمانی شیاطین سرخ در لیگ قهرمانان  مت بازبی از یونایتد جدا شد و از آن به بعد ۵ مربی گوناگون به هدایت منچستر پرداختند(با احتساب بازگشت بازبی(مت بازبی برای مدت کوتاهی دومرتبه به یونایتد بازگشت تا مربی بعدی مشخص شود)). حال این مربی جوان به عنوان جانشین مت بازبی بزرگ انتخاب شده. نزدیک به دو دهه است که بازبی دیگر در منچستریونایتد مربیگری نمیکند و یونایتد از روزهای خوش خودش فاصله گرفته.این جوان که الکس فرگوسن نام داشت آستین های خودش را بالا زد یا خشت خشت یونایتد را از اول باز سازی کند. یونایتد در بازه ی بین مت بازبی و الکس فرگوسن تنها توانست ۳ جام حذفی را در سالهای ۱۹۷۷, ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ کسب کند.

در این مدت بود که لیورپول به عنوان تیم برتر انگستان به تاخت و تاز میپرداخت و عناوین مختلف را کسب میکرد. قبل از الکس فرگوسن ,روون اتکینسون مربی شیاطین سرخ بود و هییت مدیره ی شیاطین سرخ تصمیم گرفتند تا مربی آبردین را که توانسته بود به سلطه ی سلتیک و رنجرز در اسکاتلند خاتمه دهد را به عنوان مربی یونایتد انتخاب کنند.  فرگوسن در سال ۱۹۸۳ توانسته بود که ریال مادرید را در جام قهرمانان اروپا ( سوپر کاپ اروپا )‌با آبردین شکست دهد و این نشان میداد که این مربی جوان پتانسیل دستیابی به بالاترین ها را دارد. مارتین ادواردز که در آن زمان مدیر باشگاه بود درباره ی اولین ملاقات خودش با فرگوسن اینگونه گفت:

وقتی که او را برای اولین بار دیدیم متوجه شدیم که او به مانند یک گلوله ی آتش پر انرژی است و توانست اعتماد ما را جلب کند. ما واقعا تحت تاثیر او قرار گرفته بویدم.

فرگوسن در قرارداد خودش با آبردین ذکر کرده بود که چنانچه شغلی در الدترافورد به او پیشنهاد شود میتواند از آبردین جدا شود. گویی انگار او از سرنوشت خودش آگاه بوده. همیشه از او به عنوان یکی از کاندید های مربیگری یونایتد نام برده میشد و این دلیل شده بود که او چنین بندی در قرارداد خودش با آبردین قرار دهد. حال این اتفاق افتاده بود و الکس فرگوسن جوان وارد الدترافورد شد و با باشگاهی روبه رو شد که از اصل خودش دور افتاده.. باشگاهی که کلاس و توانایی خودش را از دست داده و این چیزی بود که فرگوسن را عاشق یونایتد کرده بود. حال همه ی آنها از دست رفته است.

آکادمی و استعدادیابی در منچستریونایتد به نظر غیر قابل تعمیر میرسد. بدن سازی ضعیف  و همچنین نوشیدن بیش از حد جوان های یونایتد و همینطور بزرگسالان تیم را به نابودی کشدیه بود. فرگوسن متوجه شد که راه طولانی و سختی را برای بازسازی این تیم داد. فرگوسن درباره ی پیوستن خودش به یونایتد اینگونه نوشته بود:

پذیرفتن کار در منچستریونایتد, باشگاهی به این بزرگی یک اتفاق فوق العاده بود. من واقعا از اتفاقی که در گذشته در اینجا رخ داده خوشحال نیستم. من به هیچ عنوان منطور بی احترامی ندارم و میدانم که یونایتد جام ها و قهرمانی های زیادی در سالهای دور به دست آورده ولی در حال حاضر تنها یک راه پیش رو ماست! و آن راه حرکت به سوی جلوست.

حال این مربی جوان که بی پروا حرف های خودش را میزند به عنوان مربی منچستریونایتد انتخاب شده.. شاید کمتر کسی میتوانست راهی را که او با یونایتد طی خواهد کرد را تصور کند ولی این اول راه فرگوسن برای رساندن یونایتد به آسمان بی نهایت بود!

جدیدترین قدیم‌ترین محبوب‌ترین